Скільки має коштувати газ і чому Гройсман тисне на Коболєва

0
391

В середу, 17 квітня, під час засідання Кабінету міністрів України його глава Володимир Гройсман пригрозив ініціювати відставку глави НАК Нафтогаз України Андрія Коболєва, якщо компанія відмовиться до 24 квітня знизити ціну на газ для населення. 

“Або НАК Нафтогаз України встановлює ціну нижче 8,55 гривень за куб. м з 1 травня і повідомляє про це всім українцям до 24 квітня, або я ініціюю відставку керівника” Нафтогазу “і проситиму уряд підтримати мою позицію”, – сказав Гройсман.

 

Це вже друга з початку року спроба глави Кабміну змістити керівництво НАКу. Цього разу під прикриттям турботи про гаманці громадян.

Заплуталися в постановах

Подібні заяви прем’єр-міністра певно сподобаються потенційним виборцям напередодні парламентських виборів, та чи реально виконати такі обіцянки?

У разі порушення однієї з постанов перед керівництвом НАК постане вибір – звільнитися або наражатися на розслідування прокуратури

Причиною дискусії між Володимиром Гройсманом та Андрієм Коболєвим стало те, що сьогодні в Україні чинними є дві постанови Кабінету міністрів України, що стосуються ціноутворення природного газу для населення. І ці постанови суперечать одна одній.

Однією з них – №867 від 19 жовтня 2018 року – затверджено «Положення про покладання спеціальних зобов’язань на суб’єкти ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів в процесі функціонування ринку природного газу». Цим документом на Нафтогаз фактично покладено обов’язок продавати газ населенню за фіксованою ціною. При її розрахунку враховується вартість газу в Європі і знижуючий коефіцієнт. Такий механізм узгоджено з міжнародними фінансовими інститутами, від яких залежить макроекономічна стабільність в Україні.

З 1 травня коефіцієнт, що застосовується при розрахунку ціни для населення, збільшиться. А з наступного року його повинні скасувати. Тобто вже за два тижні газ міг подорожчати.

Але 3 квітня поточного року Кабмін прийняв ще одну постанову – № 293, якою уряд нібито надав «Нафтогазу» можливість знизити ціну газу для населення відповідно до тенденцій світового ринку. Однак в НАКу зазначають, що цей документ не скасував і не змінив постанови № 867. Тому керівництво компанії звернулося до Кабміну з проханням скасувати одну з постанов.

Великі витрати

У разі порушення однієї з постанов перед керівництвом НАК постає вибір – бути звільненими або наражатися на розслідування прокуратури. Але є ще одна важлива причина не знижувати вартість газу. У 2019 році очікується зростання витрат і зниження доходів Нафтогазу. Глава компанії Андрій Коболєв повідомив, що у фінплані компанії на поточний рік передбачено чистий прибуток в розмірі 16 млрд грн. Незважаючи на це, очікується гострий дефіцит ліквідності. Серед його причин:

– виплата дивідендів акціонеру в особі все того ж Кабміну в розмірі 90% від прибутку за 2018 рік – 12,3 млрд грн;

– погашення кредиту, взятого у Світового банку, в розмірі 395 млн євро;

– скерування 2,7 млрд грн на установку індивідуальних лічильників газу для населення.

 

Крім того, в зв’язку із закінченням контракту, що діє на транзит газу з Газпромом, є ризик, що російський газовий монополіст припинить або істотно скоротить прокачування свого газу території України. Тому НАКу до початку опалювального сезону доведеться збільшити закачування газу в підземні сховища газу (ПСГ) до 20 млрд кубометрів (в 2018 році було трохи більше 17 млрд кубометрів). Це пояснюється необхідністю підтримки технологічного тиску в системі газопроводів.

Тобто витрати збільшуються, а доходи, від транзиту російського газу і продажу газу населенню, можуть знизитися. Нагадаємо, в 2018 році населення України спожило 10,6 млрд куб. м блакитного палива. Тобто кожні 10 копійок зниження ціни – це більше 1 млрд грн недоотриманого доходу в масштабах країни.

Варто пам’ятати, що в більшості областей України між Нафтогазом і населенням є газзбути – приватні компанії, які забезпечують доставку газу кінцевим споживачам. А їх єдиним постачальником на сьогодні є Нафтогаз. Тому НАК в будь-якому випадку не може забезпечити зниження ціни всьому населенню України. Але ситуація з ліквідністю від цього все одно не поліпшиться.

Де брати гроші

«Дефіцит коштів, що виникне у Нафтогазу, компенсувати плануємо за рахунок запозичень як на українському, так і на міжнародному ринку», – повідомив Коболєв.

Однак навіть в минулому, спокійному році компанія не змогла залучити значних ресурсів у західних кредиторів. Зважаючи на те, що в березні Кабмін фактично в обхід наглядової ради НАК спробував звільнити його керівництво, 2019-й обіцяє стати більш складним в перемовинах із зарубіжними кредиторами. Адже вони дуже ревно ставляться до політичного імунітету і дотримання норм корпоративного управління, які з великими труднощами вибудовувалися в українських держкомпаніях.

Тож погрожування Володимира Гройсмана можуть лише загострити непросту ситуацію в газовому секторі України. Але у керівництва НАК Нафтогаз України не так вже й багато інструментів для того, щоб самостійно ефектно й ефективно вийти з неї.

Швидше за все, з 1 травня 2019 року НАК збільшить вартість газу для населення, як і було передбачено постановою КМУ № 867. Але населення цього практично не помітить, адже опалювальний сезон вже завершено. А до нового, що стартує восени, Кабмін і Нафтогаз матиме вдосталь часу для пошуку компромісного рішення, яке приймуть і виборці, і міжнародні кредитори України.

NEWSZAXID.INFO telegram